top of page
Search

הכח להעיז, הכח לשנות

כשאני מלווה את הלקוחות שלי בתהליך של שינוי קריירה, אני מקדישה תשומת לב רבה לנושאים כגון: זיהוי הצורך בשינוי, חקירת העיסוק המתאים לי, זיהוי חוזקים ויכולות, הערכה מחדש של כישורינו, בדיקה כלכלית, בדיקת חסמים, גיבוש זהות מקצועית חדשה, הצבת יעדים ועוד.


בכתבה זו ברצוני להאיר היבט נוסף, משמעותי וחשוב ביותר שלשיטתי הוא זה שקובע בסופו של דבר איך תיראה דרך השינוי (כל שינוי): עד כמה נצליח ליהנות ממנה, ועד כמה נצליח ללכת באומץ ובנינוחות מעבר לפחדים לקראת הדבר הבא.

כמאמנת אונטולוגית, המפרידה בין הנסיבות לבין מי שאנחנו ואיך שאנחנו פועלים במסגרת הנסיבות, הנני שמה בתהליך האימון דגש רב על ההתבוננות בהוויה (או, הלך הרוח) של המתאמן בהתנהלותו בחייו בכלל ובמהלך תהליך השינוי בפרט.


אני מאמינה שמצב ההוויה שלנו הוא זה שקובע את רמת הביצועים שלנו בחיים. במיוחד במהלך תהליכי שינוי משמעותיים בהם אנו נדרשים להיות במיטבנו, ממוקדים ביותר, נינוחים, לא מושפעים מ"השיחות הפנימיות" ובוודאי לא מ"השיחות החיצוניות" הבאות מהסביבה וכל זאת ,על-מנת שנוכל לצעוד באמונה בנתיב שקבענו לעצמנו.


ההתייחסות והטיפול בהלך הרוח שלנו, הוא זה שיקבע אם נצליח לעשות את תהליך השינוי בהנאה ובהצלחה. לכן עלינו להתבונן ולהשקיע ב-"מי שאנחנו בתהליך": מה הגישה שלנו, מה ההוויה שלנו, עם כמה אמונה, כוח, עמוד שדרה וחיוניות אנו מנהלים את תהליך השינוי? עד כמה אנחנו גם נהנים מהדרך, עד כמה אנו מצליחים להיות קשובים לאמת הפנימית שלנו מבלי שנושפע מקולות אחרים?


ישנן קולות חיצוניים ושיחות פנימיות ועזיבה של המוכר, ישנה אי וודאות, יש אינספור "רעשים" אבל הכי חשוב – יש לנו את עצמנו. את מי שאנחנו וכדי שנוכל לעשות את השינוי בבטחה אנו חייבים לתת תשומת לב מרבית לעצמנו, להשקיע, לתמוך בעצמנו, כדי לאגור הרבה כוח ואמונה ולבסס תשתית רגשית מוצקה ונינוחה לקראת היציאה לדרך .


על מנת לבסס ולטפח הלך רוח חיובי, ממוקד, שמח ומאמין, אני מזמינה את הלקוחות שלי, אותם אני מלווה בתהליכי שינוי, לאמץ לחייהם את הפעילויות הבאות. אלה פעילויות ששרתו אותי בנאמנה בתהליך שינוי הקריירה שאני עברתי. זו מתנה גדולה עבורי להעביר לאחרים את הכלים שבהם הסתייעתי אני בתהליך השינוי ותמכו בי בדרכי מלשנות את דפוס ההתנהלות שלי מ" צריכה" ל"רוצה".

 • הזכירו לעצמכם כמה שצריך: מגיע לכם לחיות את החיים האלו כמו שאתם רוצים.

 • היו קשובים לסימנים מהסביבה שלכם. היקום שולח כל הזמן "מסרים", בצורות שונות - מפגשים עם אנשים, צירופי מקרים, מילים של שיר שמדייקות רגש או הלך רוח. הדברים לא סתם נקרים בדרככם. הקשיבו להם, היה פתוחים למה שהם באים לתת או ללמד אתכם, וקחו מה שמתאים לכם.

 • השתמשו במילים מעצימות. למילים שלכם יש כוח: הקשיבו לשיחות שלכם עם עצמכם. ובחרו את המילים שגורמות לכם להרגיש מלאי ביטחון, אמונה, ועוצמה.

 • היו בדממה. מדיטציות, הליכות בטבע, התנזרות מהטלפון, בהייה. פעילויות אלה גורמות לכם להתחבר לעצמכם, ולהגביר את ווליום הקול הפנימי שלהם. מתוך השקט וההתבוננות הפנימית עולים הרבה תובנות ורעיונות.

 • היעזרו בכל מה ומי שעושה לכם טוב. אל תשתפו בתהליך אנשים שיכולים להרפות את ידיכם. דאגו לשמור על עצמכם במיטבכם. עליכם להיות בשיא הכוח והאמונה, לכן התרחקו מכל דבר ואדם הזולל מכם אנרגיה ואינו תומך בכם בדרככם האמיצה.

 • "מלאו את הבאר" שלכם – דאגו במיוחד בתקופה זו לעסוק בכל אותם דברים שמביאים לכם שמחה – פגישות עם חברים, טיולים, תחביבים, ספרים, יצירה, וכל מה שעושה לכם טוב וממלא אתכם.

 • עסקו הרבה בתנועה, ריקוד, ספורט – החוויה התנועתית מאפשרת מפגש כנה וקרוב של כל אדם עם עצמו. כמו כן, העבודה עם הגוף מעלה את רמת האנרגיה, החיוניות והכוח המנטלי. בנוסף לבריאות, פעילות גופנית משפיעה על המצב הנפשי והרוחני, יוצרת הרגשה של "חיים", ומעניקה בטחון עצמי, מוטיבציה והנעה.

 • דברו והקשיבו לאנשים שכבר עשו את השינוי. אל תחסכו - היוועצו במומחים ככל שנדרש (יועץ פיננסי, מאמן, יועץ תעסוקתי וכו')

 • כיתבו הרבה. כל תחושה, מחשבה, פחדים, רעיונות. הכתיבה משחררת, מדייקת וממקדת. במהלך הכתיבה דברים מתבהרים. אני ממליצה ללכת עם פנקס קטן צמוד אליכם, בו תוכלו לרשום מחשבה, הגיג, רגש או רעיון שעולה.

 • שהו עם עצמכם בטבע (ים, יער, מדבר) מקומות אילו מעוררים תחושה מיידית של שלווה, רגיעה, שחרור ובעיקר תחושה של כוח גדול ושפע שהיקום מזמן לכולנו.

 • אספו ושימו לנגד עיניכם משפטים מחזקים ומעוררי השראה. זכרו: היקום גומל לאמיצים.

 • הקשיבו למוסיקה מעצימה. מוסיקה ושירים נקלטים בתת ההכרה שלנו, ומשפיעים על ההוויה שלנו באופן פנימי ועמוק.


לסיום, תרגיל קטן שעוזר ליצור בהירות, לשחרר, להרפות, לבקש ולגלות מה באמת רוצים:


הכינו לכם שלוש רשימות:


1. רשימת שחרור – זו רשימה של כל אותם דברים שכבר אינם משרתים אתכם בחייכם, אינכם רוצים אותם יותר ואתם מוכנים לוותר עליהם (רגשות, עמדות, חפצים, אנשים, מערכות יחסים)


2. רשימת הזמנה – זו רשימה של כל אותם דברים שאתם מזמינים לחייכם, כל המשאלות וכל מה שהייתם רוצים שיתממש בחייכם כאילו לא קיימת מגבלה כלשהי, העיזו לחלום.


3. רשימת הוקרות – זו רשימה של כל הדברים שעליהם אתם מודים היום בחייכם, שאתם אסירי תודה עליהם ואותם דברים שעליהם אתם מוקירים את עצמכם.אסיים בציטוט משיר מקסים (של עלי מוהר ויוני רכטר):


"... בלי להתכוון תן לעצמך ללכת כל החישובים ייגמרו מאליהם כמו העץ שקם לתחייה מן השלכת משהו בך יאמר לך המשך

הו, לך ישר, לך לבד, אל תפחד. אל תכעס, לך תמים, לך אחד..."מברכת אתכם בברכת דרך צלחה, משמעותית ומהנה,


יעל

Comentarios


bottom of page