top of page
Search

יהיה מה שיהיה, אני עוד אשנה...? שינוי קריירה - ככה עושים את זה

אתם מכירים אותם: אשת מחשבים בכירה שהחליטה שהיא בעצם רוצה להיות אחות והתחילה ללמוד בבי"ס לאחיות, סמנכ"ל בכיר בחברת היי-טק שעבר לתחום החינוך, מהנדסת תוכנה שהחליטה לעסוק בשזירת פרחים, עורכת הדין שהחליטה להדריך טיולי נשים לחו"ל, מהנדס החשמל שהחליט להקדיש נפח מזמנו לטובת עבודה עם נוער במצוקה...


יותר ויותר אנשים סביבנו, כך פתאום, באמצע החיים (ולפעמים לפני זה) עוצרים, מתבוננים, ומחליטים על שינוי בתחום הקריירה שלהם: שינוי עיסוק, שינוי סטטוס משכיר לעצמאי, או שינוי בהיקף המשרה בצורה משמעותית.


אתם גם חושבים על שינוי קריירה? אני מזמינה אתכם לעשות את זה בצורה הנכונה:


שינוי קריירה כדאי לחולל מתוך מודעות עצמית, כחלק מתהליך מעמיק, ולא מתוך שינוי פזיז ומהיר.

אלה השלבים שאני ממליצה עליהם:


1. לימדו את עצמכם

חקרו עד הסוף למה בעצם אתם כבר לא רוצים להיות איפה שהייתם ומהן התפוקות שיביא איתו השינוי לחייכם. אם מה שאת/ה רוצה היה מתגשם, מה זה היה מאפשר לך ? מהחוויה האישית שלי, ומהתהליכים אותם אני מלווה, ברור לי מעל לכל ספק שאחד התנאים הבסיסיים לצאת לתהליך של שינו, הוא בשלות מלאה לשינוי והשלמה מלאה עם ההחלטה לצאת לדרך. תנאי זה, המתקיים במלואו, הוא זה המאפשר לנו, להתמודד עם כל מה שנקרה בדרכנו.

מכאן והלאה, הבהירו והאירו את הנקודות הבאות:

  • התבוננו והיו נוכחים לכישרונות, יכולות, חוזקות ואיכויות שלכם. הכירו הכרה מלאה במה שטמון בכם.

  • גלו את נוסחת ההצלחה שלכם.

  • זהו את מצפן הערכים שלכם - מה חשוב לכם שיתקיים בחייכם.

  • הכירו את השיחות הפנימיות המעכבות, האמונות החוסמות, דפוסי הישרדות אוטומטיים, ולמדו לנהל אותן.

  • הבהירו לעצמכם מה נחשב לעבודה אידיאלית עבורכם, בכל הרמות (שעות עבודה, סוג העיסוק, סטטוס, מיקום פיזי, סוג הארגון....) בחנו שאלה זו ממקום הוליסטי - איך אתם רוצים שהחיים שלכם ייראו.

השיבו לעצמכם על שתי השאלות הבאות: - עד כמה חזקה התשוקה שלכם לעיסוק החדש? - עד כמה העיסוק החדש הולם את מי שאתם, את הערכים שלכם, את כוונות החיים שלכם?


2. המלצה חמה וחשובה, בין לבין

הגדירו לעצמכם פרק זמן של מספר שבועות או חודשים, לפי הצורך ולפי היכולת, לצרכי ניקוי ראש. סעו, תתאווררו (אפשר גם בבית), שבו בבתי קפה, תשהו בים, שוטטו במקומות חדשים, צפו בסרטים, השקיעו יותר זמן בתחביבים.


3. לימדו על העיסוק החדש

תקראו, תחקרו, שוחחו עם אנשים המכירים את התחום בו אתם רוצים להשתלב, הכירו את האנשים המובילים בתחום, מצב השוק. הרבו בקשרים חברתיים כך שתוכלו להחשף לרעיונות והצעות עבודה חדשות. מצאו אפשרות להתנסות בפועל בתחום החדש בו אתם רוצים לעסוק, עשו זאת, אם אפשר, אפילו בהתנדבות. במקרה שאתם עוברים מלהיות שכיר לעצמאי (או ההיפך) - בדקו את כל המשמעויות הנלוות לסטטוס החדש.


4. לימדו על תהליך השינוי בכלל ועל מהו שינוי עבורכם

לימדו על השלכות השינוי בכל תחום בחייכם והתארגנו על כך (כדוגמת היערכות לקראת שינוי ברמת ההכנסה או היערכות לעבודה מהבית). התאמנו על שינויים. התנסו בלעשות דברים אחרים, בלהכניס דברים חדשים לחיכם, בלאמץ התנהלות חדשה בתחומים מסוימים.


השיבו לעצמכם על השאלות: - מה אתם מוכנים לשחרר מחייכם על מנת להכניס דברים חדשים? - מהי החוויה שלי במצבים בהם אני חווה אי-וודאות? - איך אתם מתמודדים עם מצבי אי-וודאות?


5. לימדו לבטוח בגרעין שלכם שידע להפוך לעץ שאתם רוצים להיות

זה הזמן לעבודה פנימית, לחיזוק עמוד השדרה שלכם, לקבלת עצמכם באהבה גם ברגעים הקשים, להוקרת עצמכם, ובעיקר לחיזוק האמונה בעצמכם. פתחו את ההקשבה לקול הפנימי, הקשיבו לאינטואיציה, למדו לסמוך על התהליך.

6. לימדו מה מביא אתכם להיות במיטבכם, דאגו יותר מתמיד להיות שם

עשו בשביל עצמכם, פרגנו לעצמכם - בפינוקים, כיף והנאה בשביל עצמכם.


השיבו לעצמכם על השאלות: - מה ממלא אתכם באנרגיות? - איפה אתם במיטבכם?


7. לימדו לתת לעצמכם תמיכה ולקבל גם מבחוץ עזרה מקצועית

דרך השינוי דורשת תמיכה, עידוד, שיחות התייעצות, שיתוף, ליטוף, חיבוק... הקיפו עצמכם בסביבות תומכות.

בנוסף, אמצו לעצמכם טקסים שיכולים לתמוך בכם באופן שוטף (פסקי זמן להתבוננות, כתיבת דפי בוקר, ברכות, ספרות מעוררת השראה)


השיבו לעצמכם על השאלות: - מה ומי יכול לתמוך בי עכשיו? (איש פיננסי, מאמן אישי, סדנאות העצמה, איש שיווק, או אולי מעסה טוב? שיאצו? או אולי רק טיול קצר בטבע? בים?)8. צאו לדרך

שם מחכות לכם הפתעות, ים של אפשרויות, ניסים קטנים - התמקדו בכל אלו ויגיעו מהם יותר.

ברכו והודו לעצמכם וליקום על כל צעד נוסף שאתם עושים בדרך.עשו את הצעד הראשון מתוך אמונה. אינכם חייבים לראות את כל גרם המדרגות. עשו רק את הצעד הראשון. (מרטין לותר קינג)


בהערכה רבה,

יעל.

Comments


bottom of page